Powłoki metaliczne

Metalizacja natryskowa

Wykonujemy powłoki metaliczne za pomocą metod natryskiwania cieplnego. W tych procesach materiał powłokowy jest uplastyczniany lub roztapiany za pomocą łuku elektrycznego lub ciepła spalania gazów palnych, a następnie wystrzeliwany w stronę powierzchni pokrywanej. Dysponujemy urządzeniami do metalizacji metodami:
  • płomieniową- materiały trudnotopliwe oraz jako warstwy przeznaczone do przetapiania
  • łukową- wysoka wydajność procesu i niska cena
  • naddźwiękową- najwyższa jakość powłok, możliwość natryskiwania powłok kompozytowych z węglikami
  • zimnym gazem- powłoki o szerokim zakresie grubości z metali plastycznych (Al, Cu, Ni), możliwość nakładania powłok na tworzywa sztuczne, łatwe i sprawne uzupełnianie ubytków w miedzianych elementach (na zdjęciu obok krystalizator COS w trakcie regeneracji), druk 3D metalem.
Parametr dotyczący twardości powłoki i jego współczynnika tarcia jest zależny głównie od wybranego materiału powłokowego. Adhezja do podłoża i porowatość powłoki zależy od wybranej metody metalizacji natryskowej.
Czytaj więcej

Powłoki metalowe – co to jest?

Powłoki metalowe to bardzo ważna grupa powłok stosowanych we współczesnym przemyśle. Powłoki te najczęściej znajdują zastosowanie w ochronie antykorozyjnej stali. Najczęściej aplikowanym materiałem pozostaje cynk oraz stop cynku z aluminium ZnAL.  Powłoki metalowe chronią elementy stalowe zarówno poprzez mechaniczne odizolowanie ich od otaczającego środowiska jak i wykorzystanie wzajemnego oddziaływania elektrochemicznego stali i metalu powłoki. Ochrona katodowa polegająca na elektrochemicznej ochronie stali jest unikalną cechą powłok metalowych w stosunku do powłok wykonanych z innych materiałów (przy założeniu, że metal powłoki charakteryzuje się niższym  potencjałem korozyjnym w stosunku do metalu z którego wykonany został powlekany element).

Co daje nanoszenie powłok metalicznych metodą natryskową?

Nanoszenie powłok metalicznych stanowi doskonałe zabezpieczenie przed korozją. Nie jest to jednak jedyny powód  stosowania metalizacji natryskowej. Metalowe powłoki ochronne z odpowiedniego materiału  umieszczone na zewnętrznej warstwie przedmiotu diametralnie poprawiają jego odporność  na ścieranie a także czynią gotowy produkt odpornym na działanie wysokich temperatur.

Metalizacja natryskowa – na co?

Metalizacja natryskowa w ochronie antykorozyjnej sprawdza się nie tylko przy przedmiotach o standardowych wymiarach, lecz również służy do zabezpieczania  elementów wielkogabarytowych, również w ramach prac wyjazdowych w miejscu wyznaczonym przez klienta. Metaliczne powłoki ochronne zabezpieczają elementy konstrukcyjne mostów, części maszyn  czy  podzespoły samochodowe, znajdują szerokie zastosowanie w energetyce,   przemyśle offshore  i wielu innych branżach. Współczesny przemysł wytwórczy traktuje powłoki metaliczne wykonywane metodą metalizacji natryskowej jako stały składnik procesu produkcyjnego.  Tefuron realizuje usługi nanoszenia powłok metalicznych, opracowane na bazie wieloletnich doświadczeń i skierowane do firm z wielu gałęzi przemysłu. Nawiązując z nami współpracę, zyskujesz gwarancję konkurencyjnej ceny i przemyślanego procesu, czego efekty wyrażają się w ponadprzeciętnej trwałości metalicznej powłoki. Zapraszamy do kontaktu, chętnie udzielimy  odpowiedzi na wszelkie pytania.